print

שלח מייל לוועד החטיבה

captcha

פעילויות החטיבה הקלינית (2020-2021)

אינדקס הפסיכולוגים הקליניים:

החטיבה מפעילה אינדקס אינטרנטי מקצועי (מעוצב, מקודם ומתוחזק) לציבור הרחב בו ניתן לקרוא מאמרים מקצועיים, להכיר את תחום הפסיכולוגיה הקלינית ובעיקר לאתר פסיכולוגים/ות קליניים/ות לטיפול ואבחון.

היוזמה היא נדבך במאמץ הכולל לקדם את המקצוע ולהנגיש מידע אמין לציבור הרחב. האינדקס יאפשר להבחין את מקצוע הפסיכולוגיה הקלינית באופן שלא קיים היום בשירותים דומים ולהבליט את המאפיינים הייחודיים שלנו. בכך, אנו מעוניינים להגדיל את כמות הפונים לטיפול אצל פסיכולוגים קליניים ולאחד את המסר (לפסיכולוגיה הקלינית יש ערך מקצועי ייחודי לציבור) עם המדיום (אינדקס שמאפשר למצוא פסיכולוג/ית קליניים). האתר מקודם באופן מקצועי וממומן על מנת להביא לחשיפה הולכת וגדלה של התכנים והאינדקס לציבור הרחב.

לצפייה והצטרפות היכנסו לקישור הבא: https://clinicalpsychology.org.il

לסרטון הסבר: https://www.facebook.com/watch/?v=1545280718966045&extid=mODOXu3qoLN6eUAi

 

כנס הפסיכולוגיה הקלינית – הכנס השנתי באילת 12.20:

כנס הפסיכולוגיה הקלינית נולד מחדש לפני כשנה, בשלושה ימים של כיף ולמידה משותפת באילת. כמו בשנה שעברה, הכנס יעסוק בהקשבה לשעה הטיפולית מזוויות שונות, וביצירת הזדמנות ייחודית למפגש מקצועי וחופשה מהנה. מבנה הכנס סובב סביב סדנאות בהרכב קבוע המקיימות שבעה מפגשים לאורך שלושה ימים. הסדנאות, המובלות על-ידי מיטב המנחות והמנחים בארץ, נועדו לאפשר עבודה קבוצתית ייחודית, אינטנסיבית וחווייתית. השנה, החלטנו להוסיף יום רביעי לכנס, ובו בין היתר נזכה לשמוע מפרופ’ דונל סטרן, שייקח חלק כאורח הכבוד של הכנס בהרצאות Zoom Live ויהיה ה – Keynote Speaker.

לאתר הכנס: https://clinicalconf.co.il/

 

קורסים השתלמויות והכשרות – בואו ללמוד איתנו!

 

קורסי טיפול זוגי בתל-אביב:

הפיכת הפסיכולוגיה הקלינית לפרופסיה נוכחת ומשפיעה בתחום הטיפול הזוגי, היא אחת מהמטרות שהציב הוועד הנוכחי. על בסיס דיונים שהתקיימו בנושא עם ציבור הפסיכולוגים הקליניים, הבנו כי ישנה רתיעה מובנת של פסיכולוגים מומחים לעבור תכניות הכשרה רבות שנים על מנת לטפל בזוגות.

מעבר לכך, אנו סבורים שההכשרה הבסיסית של הפסיכולוג הקליני הנה רחבה ועשירה, וכי תכניות ההכשרה לטיפול זוגי הקיימות כיום אינן מתחשבות בכך.

כתוצאה, נוצר חוסר בתכניות הכשרה ייעודיות בטיפול זוגי לפסיכולוגים קליניים. לכן, פנינו למכון מגיד בהצעה לשתף פעולה ולהקים קורס הכשרה מעשי בטיפול זוגי המתוכנן במיוחד עבור פסיכולוגים קליניים. לאור ההצלחה של המחזור הראשון נפתח מחזור שני:

קורס אחד יועבר על ידי ד"ר עירית קליינר-פז, פסיכולוגית קלינית מומחית ומדריכה בעלת ניסיון רב בטיפול והדרכה בטיפול זוגי. הקורס יכלול 15 מפגשים, אשר יתקיימו על בסיס שבועי בימי שלישי החל מ- 20.10.20 בשעות 09:30 עד 13:00.

קורס נוסף יועבר על ידי איריס שמחוני-שגב, פסיכולוגית קלינית מומחית ומדריכה בעלת ניסיון רב בטיפול והדרכה בטיפול זוגי. הקורס יכלול 15 מפגשים, אשר יתקיימו על בסיס שבועי בימי שני החל מ- 12.10.20 בשעות 10:00 עד 14:00.

קישור לתוכנית הקורס ולהרשמה: https://bit.ly/2ELiGlc

 

קורס מיניות בטיפול בתל-אביב:

אנו מאמינים כי יש לנו כפרופסיה מה לתרום וגם במה להיתרם מעיסוק בתחום הטיפול המיני ובאופנים שבו היבטים שונים שלו מופיעים בתוך טיפולים פסיכולוגיים פרטניים וזוגיים. ולפיכך פתחנו קורס ייעודי לפסיכולוגים קליניים בנושא מיניות בטיפול וטיפול במיניות.

הקורס יועבר על ידי עינת נתן, פסיכולוגית קלינית מומחית בעלת ניסיון בטיפול, בהוראה ובהדרכה על טיפול מיני. הקורס יכלול 15 מפגשים על בסיס שבועי בימי שלישי החל מתאריך ה-8.9.20.

קישור לתוכנית הקורס ולהרשמה: https://bit.ly/2ERn0ze

 

השתלמות במודל הורה-ילד "תסריטים נרקיסיסטיים של ההורות" בתל אביב 11.20:

בשנים האחרונות אנו עושים מאמצים להביא אליכם תכנים רלבנטיים בתוך סביבה המביאה לידי ביטוי את היתרון שבלמידה בתוך קבוצה בעלת שפה ואתוס מקצועי משותפים. בשנת 2019 ערכנו יום עיון משותף עם מכון שלם, אשר עסק בעבודה טיפולית הורה-ילד על פי המודל של תסריטים נרקיסיסטיים של ההורות. יום עיון זה זכה להתעניינות רבה ולביקורות מצוינות מהמשתתפים. לאור זאת, החלטנו בועד החטיבה על קידום של השתלמות בנושא.

המודל הטכני והתיאורטי עליו מתבסס חלק ניכר של ההשתלמות הינו מודל שבמקור פותח על ידי הפסיכואנליטיקאים ב.קרמר ו-פ. פלסים-אספסה מג'נבה שבשוויצריה מתוך עבודתם במסגרת מרפאה לבריאות הנפש לילדים ונוער. מודל זה שם דגש מיוחד בהתמקדות של המאמץ הטיפולי ביחידה "הורה-ילד" וזאת הן מתוך הבנה ספציפית של תהליכים פסיכולוגים ופסיכופתולוגים הנצפים אצל הילד והוריו והן מתוך צורך לייעל את הטיפול בילד וגם לקצרו במידת האפשר. מודל טיפולי זה שם דגש מיוחד בהשלכות ההוריות על הילד. מניחים שאותן השלכות מופעלות כבר בסמוך ללידת התינוק וכן ממשיכות להתקיים לאורך הזמן במסגרת האינטראקציה הורה-ילד.

הלמידה תכלול הרצאות פרונטאליות, קריאה מודרכת של חומר כתוב, לימוד של הטכניקה הטיפולית מתוך מקרים קליניים, הדרכה על מקרים של הלומדים ובמידת האפשר לימוד "in vivo" עם משפחה בנוכחות צוות המטפלים בחדר הטיפולים (במידה והדבר לא יתאפשר, החלופה תהיה לימוד באמצעות תמלילים מפורטים).

ההשתלמות תיפתח ב-11.11.2020, ותימשך על פני 15 מפגשים בין השעות 9:00-13:00, בימי רביעי. את ההשלמות ינהל מקצועית מקסים בן אמו, פסיכולוג קליני, פסיכואנליטיקאי במכון לפסיכואנליזה בת-זמננו בתל אביב, מנהל יחידת טיפול הורה ילד במכון שלם והעורך המדעי של הספר תסריטים נרקיסיסטיים של ההורות בעברית. בנוסף, הקורס ילווה על ידי שני מרצים נוספים, ד"ר עינב אברמוביץ, פסיכולוגית קלינית, ומר עודד מאיו, פסיכולוג קליני.

קישור להרשמה יפורסם בהקדם

 

קורס חוויתי מרחוק בשיטת 'איכה הקשר המגדל' טיפול בילדים מתבגרים ומבוגרים צעירים דרך הוריהם:

מתוך אמונה בחשיבות הנושא ומתוך רצון לייצר הכרות ושיתופי פעולה בין חברי החטיבה אנו מזמינים אתכם להירשם לקורס בסיסי (חוויתי) בשיטת 'איכה'.

שיטת 'איכה' מציעה תפיסה התפתחותית המדגישה אפיונים סביבתיים המקדמים התפתחות בריאה, תוך התייחסות להורים כמי שיכולים לייצר שינוי משמעותי בהתפתחותו של הילד, גם כשהילד סובל מקשיים חמורים וגם במצבים בהם הילד אינו משתף פעולה עם ניסיונות לסייע לו.

בשל המציאות הבריאותית בחרנו לפתוח בקורס שיתקיים באמצעות למידה מרחוק. במידה והתנאים יאפשרו אנו מכננים קורס נוסף בשנה הבאה במתכונת פרונטלית.

המפגשים בזום יועברו ע"י הגב' הילה אלקיים, וד"ר קלאודיה לנג, שתיהן פסיכולוגיות קליניות ויתקיימו בימי שלישי בין השעות 8:30 ל11:45 החל מה13.10.20.

תכנית הקורס: https://bit.ly/3gGCp2z

רישום: https://secure.cardcom.solutions/e/xrwV

 

סמינר של ד"ר אסתר רפפורט:

הסמינר יעסוק במבט פסיכואנליטי התייחסותי על מגדר, להט״ב, גזע, מעמד חברתי ויחסי כוח בקליניקה.

המפגשים יתקיימו במכון ליאו-בק, רח' בוסתנאי, ירושלים. הסמינר יכלול 12 מפגשים בימי שני, בין 20:00-22:00, פעם בשבועיים, החל מה-14.10.2020. גודל הקבוצה יהיה בין 10 ל-16. גודל הקבוצה יהיה בין 10 ל-16 משתתפות.

לפרטים נוספים והרשמה:  https://bit.ly/2QBESB3

 

קורס היפנוזה בסיסי לפסיכולוגים קליניים:

מטרות הקורס היא להכשיר פסיכולוגים לשימוש בסיסי ובטוח בהיפנוזה, במהלך פסיכותרפיה. לשם כך משתתפי הקורס יכירו, ילמדו ויתרגלו שישה  שלבים יסודיים של השימוש בהיפנוזה בטיפול:

1. הכנת המטופל להיפנוזה; 2. הכנסת המטופל להיפנוזה באמצעות אינדוקציה היפנוטית; 3. העמקה וויסות הטראנס ההיפנוטי; 4. שימוש טיפולי בסיסי בהיפנוזה; 5. שימוש בסוגסטיות פוסט היפנוטיות לחיזוק העבודה הטיפולית שנעשתה; 6. דה-היפנוטיזציה של המטופל לשם הוצאתו מהטראנס ההיפנוטי.

מנחה הקורס הוא ד"ר יוסי מאירסון, פסיכולוג קליני ורפואי, יו"ר האגודה הישראלית להיפנוזה לשעבר, מרכז ומרצה בקורס דו שנתית לפסיכותרפיה היפנוטית במחלקה לפסיכולוגיה, אוניברסיטת בר אילן, יו"ר משותף של האגודה הישראלית לפסיכוסומטיקה, מופיע בכנסים בין לאומיים ומפרסם בספרות מקצועית בתחום הפסיכותרפיה ההיפנוטית.

המשתתפים בקורס ילמדו על אספקטים תיאורטיים וקליניים של שימוש בהיפנוזה במהלך טיפול נפשי. בחלק הראשון של הקורס תוצג ההיסטוריה של ההיפנוזה ותובהר הזיקה שלה לתחום הטיפול הנפשי. בחלק זה המשתתפים ילמדו על התנאים ההכרחיים והטכניקות הספציפיות החיוניות לשם יצירת הטראנס ההיפנוטי. בנוסף, המשתתפים ילמדו הליך של דה-היפנוטיזציה המאפשר חזרה בטוחה של המטופל לתפקוד יום יומי בגמר ההיפנוזה. בהמשך יחשפו המשתתפים לטכניקות ולאסטרטגיות של יישומים היפנוטיים במהלך טיפול נפשי. למשתתפים בקורס יודגם השימוש בסוגסטיות טיפוליות ובמטפורות, תוצג אפשרות של החייאת חוויות עבר משמעותיות, יודגם שימוש ברגרסיה היפנוטית ובאמנזיה מבוקרת וכן בטכניקות נוספות.

בחלק האחרון של הקורס המשתתפים יקבלו הדרכה על שילוב של היפנוזה במהלך טיפול נפשי.

בסיום הקורס המשתתפים יקבלו תעודת סיום המהווה תנאי הכרחי לקבלת רישיון של משרד הבריאות לעיסוק בהיפנוזה.

להרשמה לקורס לחצו כאן

 

בתכנון:

השתלמות מרחוק למדריכים בנושא טיפול זוגי ומשפחתי מטעם הוועדה המקצועית לפסיכולוגיה קלינית
השתלמות בסוגיות עדכניות, חידושים ואינטגרציה בפסיכודיאגנוסטיקה בירושלים:
קורס בסיסי ב"חוויה גופנית" SE – Somatic Experience
קורס חוויתי בשיטת 'איכה – הקשר המגדל' טיפול בילדים מתבגרים ומבוגרים צעירים דרך הוריהם בירושלים מבפברואר 2021
יום עיון בשיתוף עם הקבוצה הישראלית למחקר פסיכותרפיה 2021
יום עיון העוסק בתופעות מיניות עדכניות – פורנו, סקסטינג, משחקי תפקידים ברשת– משחק ומציאות 2021
אירוע פסיכוגלריה - "פסיכוגלריה" הם מפגשים המשלבים פסיכולוגיה ואומנות: שיח פסיכולוגי עם תוכן אומנותי.

 

פרוייקטים והטבות נוספות:

חברות בכתב העת "מארג" כתב העת הישראלי לפסיכואנליזה. מארג: כתב עת ישראלי לפסיכואנליזה הנו פורום דמוקרטי המיועד לחקר פסיכואנליטי, לעבודה תיאורטית וקלינית, ולביקורת. כתב העת יוצא לאור ביוזמה ושיתוף פעולה בין מרכז זיגמונד פרויד לחקר הפסיכואנליזה של האוניברסיטה העברית למספר מכונים ואגודות פסיכואנליטיות וכן ארגונים מקצועיים.

קמפיין נוכחות ברשת הכולל חסות לדף הפייסבוק "פסיכולוגיה קלינית מדוברת" ואת האתר "פסיכולוגיה קלינית בשבילך". בשניהם ניתן למצוא תכנים המנגישים ידע מקצועי לציבור הרחב. ניתן לשלוח הצעות לטקסטים לפרסום לתיבת המסרים של הדף "פסיכולוגיה קלינית מדוברת" ובמידה והם יפורסמו הם יזכו לחשיפה עם קרדיט לכותבים.

https://clinicalpsychology.org.il/ 

http://www.facebook.com/clinicalpsyIsrael